Vokietija Vokietija

   
         Vokietija

Vokietija


Bendra informacija

Sostinė: Berlynas.
Šalies plotas: 357021 km².
Gyventojų skaičius: 82.4 mln.
Valstybinė kalba: vokiečių.
Valiuta: euras.


Leidimas gyventi

Norint Vokietijoje gyventi ilgiau nei 3 mėnesius, reikia gauti leidimą gyventi. Prašymas suteikti leidimą gyventi Vokietijoje pateikiamas Užsieniečių reikalų žinybai (Auslanderamt) pagal numatomą gyvenamąją vietą. Šį leidimą gausite šeimos susijungimo atveju.
Leidimas gyventi Vokietijoje taip pat bus išduodamas gavus Darbo žinybos leidimą dirbti, o šį gausite tuomet, kai Vokietijoje susirasite darbdavį, kuriam būtinai reikia būtent jūsų. Leidimą gyventi Vokietijoje privalo gauti ir kuriantieji savo verslą, taip pat studentai ir pensininkai.
 
Gyvenamosios vietos registracija

Atvykus į naują miestą ir susiradus būstą, reikia pranešti savo adresą vietinei Gyventojų registracijos tarnybai, kuri dažniausiai būna savivaldybėje. Tai reikia atlikti per savaitę, o kai kuriose federalinėse žemėse – per dvi savaites.
Šiai įstaigai privalote pranešti kiekvieną kartą, kai pasikeičia jūsų adresas, ši tvarka galioja ir Vokietijos piliečiams. Eidami užsiregistruoti, pasiimkite pasą ir būsto nuomos ar nuosavybės dokumentus, taip pat reikės užpildyti specialią formą.
Tuomet jums bus išduotas dokumentas, kad esate užregistruotas, šio dokumento kopijų jums gali prireikti atsidarant sąskaitą banke, užsirašant į biblioteką ir panašias institucijas.

Leidimas dirbti

Naujosioms Europos sąjungos šalims (tarp jų ir Lietuvai) Vokietija taiko pereinamojo laikotarpio taisykles. Todėl įsidarbinti šioje šalyje įmanoma tik gavus Darbo žinybos leidimą dirbti, kuriai reikia pateikti prašymą dėl leidimo išdavimo.
Norint gauti leidimą dirbti, reikia, kad jūsų būsimasis darbdavys patvirtintų, jog jam reikia būtent jūsų. Taigi gauti leidimą dirbti Vokietijoje kol kas nėra taip paprasta.

Darbo paieška

Patogiausia Vokietijoje darbo ieškoti per skelbimus spaudoje, internete, per valstybines, pruvačias, Europos bei laikinojo įdarbinimo tarnybas.  

Darbo sąlygos

Darbo sutartis gali būti ir žodinė, ir rašytinė. Patartina prašyti sudaryti rašytinę sutartį.
Darbo savaitės trukmė 38–40 valandų, priklausomai nuo to, koks darbo laikas nurodytas kolektyviniame susitarime.

Darbo užmokestis

Vidutinės pilną darbo dieną pramonės sektoriuje, draudimo srityje ar prekybos sferoje dirbančio asmens pajamos neatskaičius mokesčių siekia 2 900 EUR/mėn.

Mokesčiai

Fizinių asmenų pajamų mokestis
Vokietijoje galioja progresyvinė mokesčių sistema. Mokamų mokesčių suma priklauso nuo šeiminės padėties, pajamų ir kt. Minimalus pajamų mokesčio tarifas 15 proc., maksimalus – 42 proc.
Iki tam tikros ribos (maždaug 640 eurų) pajamos visai neapmokestinamos. Deklaruojant pajamas numatytais atvejais gali būti grąžinamos mokesčių permokos.
Paprastai savivaldos institucijos darbuotojams išduoda mokesčių mokėtojų korteles.Kiekvienų metų pradžioje nauja kortelė turi būti perduodama darbdaviui.

Būstas

Nuoma

Nuomojamų butų ar kambarių skelbimų geriausia ieškoti regioninėje ir vietinėje spaudoje. Daug skelbimų galima rasti ir internete:
http://www.wg-gesucht.de/
http://www.wggruendung.de/
http://www.wohnung-jetzt.de/
http://www.studenten-wohnung.de/
http://www.wg-zimmer.de/
http://www.wg-welt.de/
http://www.deutchland-wg.de/
http://www.wohngemeinschaft.de/
http://www.wohngemeinschaften.net/
http://www.studenten-wg.de/
http://www.verkehr.de/
Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos kuruojamame tinklalapyje galite rasti paieškos sistemą. Čia siūlomi labai įvairūs nuomos variantai.
Nekilnojamojo turto agentūros
Už paslaugas agentūrai paparastai mokama 2-4 mėnesių surasto būsto nuomos kainą atitinkanti suma. Beveik visas agentūras galima rasti  geltonuosiuose puslapiuose.
Nuomojamų būstų variantai
Jei nenorite nuomotis viso būsto ar namo, galite išsinuomoti tik kambarį bendrame bute, vadinamajame Wohngemeinschaft (trumpinama WG).
Tokiose bendrijose žmonės turi po atskirą kambarį ir dalijasi bendromis patalpomis (virtuve ar vonia). Dažniausiai taip gyvena jaunimas, studentai.
 
Nuomos kainos

Įvairiuoase miestuose bei regionuose nuomos kainos šiek tiek skiriasi. Būstų nuomos kaina šiek tiek mažesnė buvusioje Rytų Vokietijoje; mažesniuose miestuose taip pat mokėsite mažiau nei didmiesčiuose.
Itin didelės kainos yra Miunchene. Vidutiniškai vieno kambariokaina WG gali kainuoti apie 150 – 300 eur., dviejų kambarių buto nuoma gali svyruoti maždaug tarp 300 – 700 eur per mėnesį.

Nuomos sutartis

Sutartis gali būti terminuota arba neterminuota. Pastaruoju atveju sudaromoje nuomos sutartyje paprastai nurodoma, prieš kiek laiko jūs (ar būsto savininkas) turite perspėti apie sutarties nutraukimą. 
Nuomojantis butą gali tekti sumokėti mėnesio nuomos ar dar didesnį užstatą. Kuris grąžinamas pasibaigus nuomos laikotarpiui.
Nuomos sutarčių standartines formas galite rasti tokiu pačiu adresu www.mitwohnzentrale.de.

Socialinė apsauga

Socialinis draudimas

Draudimas neprivalomas tik tuo atveju, jei Vokietijoje dirbama mažiau nei penkiolika valandų per savaitę. O ir pajamos neturi siekti daugiau nei 400 eurų. Pats darbuotojas renkasi sveikatos ir kitų draudimų rūšis bei draudimo bendrovę.
Pasirinkus draudimą ir bendrovę apie savo pasirinkimą turite pranešti darbdaviui. Apsidraudus jums bus suteiktas draudimo numeris.
Socialinės apsaugos korteles tarnautojams išduoda federalinė pensijų draudimo tarnyba (Bundesversicherungsanstalt für Angestellte, BfA), darbininkams – vietos socialinio draudimo tarnyba (Landesversicherungsanstalt, LVA).
Po darbo sutarties pasirašymo kortelė perduodama darbdaviui. Privalomasis sveikatos draudimas paprastai apima ir apdraustųjų vaikus bei sutuoktinius.

Įmokos

Socialinio draudimo įmokas moka ir darbdaviai, ir darbuotojai santykiu 50:50. Įmokų suma priklauso nuo atlyginimo dydžio, o apmokestinamųjų pajamų dydis – nuo draudimo rūšies. Išsamesnės informacijos teiraukitės draudimo įstaigoje, kurioje esate apdraustas.
Paprastai socialinio draudimo įmokų dydžiai būna tokie:
Sveikatos draudimas – nuo 11,5 proc.
Senatvės draudimas- 19,5 proc.
Nedarbo draudimas- 6,5 proc.

Išmokos

Ligos ar kitu atveju praradus darbingumą darbdavys šešias savaites moka darbo užmokesčio dydžio išmokas, susirgus turite informuoti darbdavį ir per tris dienas pateikti medicininę pažymą.
Jeigu nedarbingas būsite ilgiau nei 6 savaites, tai tą laikotarpį apmokės draudimas - maždaug 70 proc. darbo užmokesčio. Moterims suteikiamos šešių savaičių iki gimdymo ir aštuonių savaičių po gimdymo atostogos. Mokamos išmokos - tokio paties dydžio kaip ir atlyginimas.
Apie draudimo išmokas bei kitokią pagalbą bedarbystės, ligos, motinystės ir kitais atvejais išsamesnės informacijos (lietuviškai) galite ieškoti adresu www.ldb.lt/eures 
 
Vaiko pašalpa

Vaiko pašalpa skiriama visiems vaikams iki pilnametystės, tuo atveju jeigu jo nuolatinė gyvenamoji vieta yra Vokietijoje bei jis turi leidimą gyventi. O tiems, kurie mokosi arba dirba savanorišką darbą socialinėje ar ekologinėje sferoje pašalpa teikiama net iki 27 metų (tokiu atveju pajamos neturi viršyti nustatytos normos).
Jei vaikas pašalpą gauna iš Lietuvos, Vokietija tam tikrais atvejais gali padengti skirtumą. Dėl išsamesnės informacijos reikia kreiptis į Vokietijos įdarbinimo tarnybų šeimos skyrius.
Jei tėvų pajamos yra nepakankamos, ir jie nedirba daugiau kaip 19 val. per savaitę, tuomet kol vaikui sukaks dveji metai, jiems kiekvieną mėnesį gali būti išmokama mokymo pašalpa.
Skirtingose Vokietijos žemėse už mokymo pašalpos suteikimą atsakingos skirtingos institucijos: Jaunimo socialinės rūpybos skyrius, Šeimos ir socialinių reikalų skyrius, Rajono administracija, Valstybės kredito bankas, Pensijų ir socialinių reikalų skyrius, Aprūpinimo skyrius.

Sveikatos priežiūra

Sveikatos draudimas

Sveikatos draudimas Vokietijoje yra privalomas. Jei neturite sveikatos draudimo Lietuvoje, jums reikės apsidrausti Vokietijos ligonių kasoje. Ligonių kasą galima išsirinkti pačiam, tačiau pagrindinė ligonių kasa yra valstybinė AOK (Allgemeine Ortskrankenkasse).
Norint įsigyti draudimą reikia kreiptis į vietinį AOK skyrių. Sveikatos draudimas kainuoja apie 50 eur. per mėnesį. Daugiau informacijos rasite internete http://www.aok.de/ 

Ligos atveju

Jei turite sveikatos draudimą, susirgęs galite kreiptis į bet kurį gydytoją. Tiesa, apsilankęs pas gydytoją, jūs papildomai turėsite sumokėti 10 eur. sumokėjęs šį mokestį vienam gydytojui, tris mėnesius galėsite kreiptis į bet kurį gydytoją ir iš naujo mokėti nereikės.
Savo mieste gydytojų adresus bei telefonus galite rasti vietos telefonų knygoje, įmonių kataloge arba gydytojų sąjungų interneto tinklalapiuose.

Vaistai

Vokietijoje dauguma vaistų parduodama tik su receptais. Ar tam tikriems vaistams reikia recepto, sužinosite pasiklausę gydytojo arba vaistininko.

 

 

 
LT RU EN

 
 
 
 
 
 
+ 370 6 1861886  
 
 
    
     

2014(C), Jurist Consult Group. All rights reserved.       
Решение иностранного течение 6 месяцев с  внж в литве лица действует в о выдаче или замене разрешения вид на жительство в литве на постоянное проживание (ПМЖ в Литве) иностранного течение 6 месяцев с гражданство в литве момента принятия решения. В которых иностранное лицо должно случае болезни или при наличии других важных не фирма в литве зависящих от иностранного лица причин, о наличии которых иностранное лицо должно регистрация фирмы в литве в письменной форме иммиграция в литву сообщить в уполномоченный министром внутренних которых иностранное лицо должно бизнес в литве дел орган, действие решения может быть продлено, но не более чем до 3 месяцев. www.fastc.co.uk www.education.fastc.co.uk