+ 370 6 1861886 ico_4.png
info@migration.lt ico_5.png
  • Pradžia
  • Lenkijos pilietybė. Lenkijos pilietybės atkūrimas

Lenkijos pilietybės atkūrimas

Lenkijos pilietybės atkūrimas

Lenkijos pilietybė įgyjama gimstant, atkūrimo, grąžinimo, natūralizacijos arba suteikimo tvarka. Lenkijos pilietybės atkūrimo procesas, kaip ir daugelyje kitų carinę priespaudą patyrusių šalių, yra ganėtinai ilgas procesas.

Pažymima, kad Lenkijos pilietybė gali būti paveldima, net jeigu asmuo ir negimė Lenkijos teritorijoje. Dėl Lenkijos pilietybės įgijimo gali kreiptis Lenkijos piliečių, kurie paliko šalį prieš jai tampant nepriklausomai, palikuonys.

Jau 1820 metų pradžioje žmonės emigravo iš Lenkijos į tokias valstybes kaip JAV, Kanada, Australija, Naujoji Zelandija, Prancūzija ir Pietų Amerika. Ankstyviausi emigrantai iš Rusijos valdomos Lenkijos buvo iš Suvalkų ir Lomžos rajonų, tarp kurių taip pat buvo labai daug žydų. Dauguma ankstyvųjų emigravusių į JAV apsigyveno Teksase, Mičiganę ir Čikagos srityje. Emigracija nebuvo didelė iki 1854 metų, didesnė lenkų emigracijos banga prasidėjo 1870 metais.

Dauguma vėliau emigravusių išvyko iš Austrijos valdomos pietinės Lenkijos ir Rusijos Lenkijos ir daugiausia vyko į JAV. 1900–1915 metais daugybė lenkų apsigyveno Čikagoje, Niujorke, Konektikute, Niujorko valstijoje, Pensilvanijoje, Naujajame Džersyje ir Masačusetse. XIX – XX amžių sankirtoje, lenkų imigracija išplito dar labiau į JAV, Kanadą, Braziliją, Argentiną, Meksiką, Venesuelą, Izraelį ir Australiją, taip pat po visą buvusią SSRS.

Taigi, pasaulyje galima rasti milijonus JAV, Pietų Amerikos šalių, Izraelio ir Australijos piliečių, kurie seneliai paliko Lenkiją. Nors dauguma emigravusių prarado ryšius su Lenkija, tačiau pagal Lenkijos įstatymus Lenkijos pilietybė gali būti atkurta asmenims, turintiems lenkų protėvių, t. y. lenkų vaikams, anūkams, proanūkiam, kurie, įrodžius Lenkijos pilietybės atkūrimui keliamas sąlygas, gali teikti prašymus dėl Lenkijos pilietybės atkūrimo.

Dėl Lenkijos pilietybės atkūrimo teikiami prašymai turi būti grindžiami dokumentais įrodančiais turėtus protėvius, kurie buvo Lenkijos piliečiai, gyvenę Lenkijos teritorijoje 1920 01 20. Yra laikoma, kad asmenys, gyvenę Lenkijos teritorijoje 1920 01 20, yra Lenkijos piliečiai (nors buvo išimčių) ir jų palikuonys turi galimybę atkurti Lenkijos pilietybę.

Kalbant apie nepilnamečių asmenų pilietybę, tai priklausė ir iki šiol priklauso nuo tėvų teisių, todėl prašymai turi būti grindžiami protėviais, kurie buvo Lenkijos piliečiais virš 18m. Jei protėviai išvyko iš Lenkijos kaip nepilnamečiai, paraiška turi būti grindžiama jų tėvų pilietybe. Todėl, tokiais atvejais būtina pasitikslinti iš Lenkijos išvykusių asmenų amžių ir kitus faktus ar net detales apie tolesnį gyvenimą už Lenkijos teritorijos ribų. Išimtis taikoma, jei asmuo gimė prieš Lenkijai atgavus nepriklausomybę - tokiu atveju paraiška gali būti grindžiama jo teisėmis, net jei jis išvyko iš Lenkijos kaip nepilnametis.

Pagal Lenkijos įstatymus, vaikai gimę iki 1951 01 19 paveldėjo savo teises į pilietybę, atsižvelgiant:
- Jeigu vaikas gimė santuokoje - į jo tėvo pilietybę;
- Jei tėvai nebuvo susituokę vaiko gimimo metu (t. y. vaiko gimimo metu santuoka nebuvo sudaryta) - motinos pilietybę.

Svarbu pažymėti, kad pilnamečiams Lenkijos piliečiams nebuvo leidžiama turėti dvigubos pilietybės iki 1951 01 19 ir, įgijus kitos valstybės pilietybę, buvo prarandama turima Lenkijos pilietybė. Tai rodo, kad kiekvienas Lenkijos pilietis, gimęs iki 1933 01 19 ir patapęs taip pat kitos šalies piliečiu iki 1951 01 19 - prarado Lenkijos pilietybę. Taip netekusių Lenkijos pilietybės asmenų palikuoniams nebėra pagrindo kreiptis dėl Lenkijos pilietybės atkūrimo.

Išimtis buvo taikoma vyrams, gimusiems iki 1933 01 19 ir įgijusiems kitos valstybės pilietybę iki 1951 01 19. Jiems buvo leidžiama neprarasti Lenkijos pilietybės, jei jie atitiko šias dvi sąlygas:

1. Gimė po 1901 01 19 (nebent jie buvo Lenkijos kariuomenės pareigūnai, tuomet - gimusiems po 1891 01 19);
2. Neprisijungė prie kariuomenės šalyje, į kurią jie imigravo iki 1951 01 19.

Kreipdamasis dėl Lenkijos pilietybės atkūrimo, pareiškėjas turi pareigą surinkti ir pateikti dokumentus, įrodančius faktus apie turėtus protėvius Lenkijoje ir kitas sąlygas.

 

MIGRATION LAW CENTER 

Prenumerata